Grupa BLUE TAX
Dla Inwestorów
Prawo i Podatki
Franczyza
Finanse
Szkolenia
Mapa witryny
napisz do nas
Blue Tax Group - Inwestycje
Blue Tax Group - Witamy na naszych stronach
Podatki - Blue Tax
Rachunkowośa - Blue Tax
Podatki - Blue Tax
Rachunkowośa - Blue Tax

Na straży twoich podatków Aktualnosci "PKD - jakie są sankcje wykonywania działalności nie uwzględnionej w rejestrze lub ewidencji?"

Rozpoczęcie działalności  gospodarczej zarówno przez osoby fizyczne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, jak i osoby prawne wiąże się z  koniecznością rejestracji działalności gospodarczej.  Jednym z warunków wpisu do rejestru przedsiębiorców lub do ewidencji działalności gospodarczej jest określenie przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności, czyli tzw. kody PKD.

Warto zauważyć, że wielu przedsiębiorców nie jest w stanie przewidzieć kierunku rozwoju swojej firmy, a co za tym idzie wskazać przy rejestracji wszystkich punktów PKD. W związku z tym rodzi się pytanie, jakie konsekwencje niesie ze sobą  prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie szerszym, niż określony w odpowiednim rejestrze?

Praktyka organów w tym zakresie nie jest jednorodna. Niektóre organy podatkowe wskazują, że wystawienie przez przedsiębiorcę faktury na usługi, których nie określił wcześniej w PKD i  wydatki poczynione w zakresie szerszym niż ten, który ujawniony jest w rejestrze lub ewidencji nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu. Pogląd ten jest błędny, ponieważ żadna z ustaw podatkowych nie łączy faktu zakwalifikowania wydatków jako koszt uzyskania przychodu z faktem posiadania w rejestrze odpowiedniego zapisu.

Ustawy nie przewidują również sankcji za niezgłoszenie w odpowiednim organie zgłoszenia aktualizacyjnego w zakresie poszerzenia przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności.

Zatem z powyższego wynika, iż określenie przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej ma znaczenie wyłącznie ewidencyjne i nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji podatkowych oraz sankcji administracyjnych. Niemniej jednak warto zadbać o to, by przedmiot działalności gospodarczej określony w rejestrach odpowiadał temu, który w rzeczywistości wykonujemy. Problemy w tej materii mogą pojawić się w przypadku brania udziału w przetargach lub w przypadku starania się o dotacje unijne. Często bowiem warunkiem zakwalifikowania się do danego konkursu o pozyskanie dotacji unijnych na rozwój przedsiębiorstwa wymagane jest udokumentowanie pożądanego rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej poprzez odpowiedni wpis w rejestrze lub ewidencji. Podobna sytuacja dotyczy przetargów, podczas których firmy składające oferty przetargowe muszą wykazać działalność wykonywaną według wpisu do rejestru lub ewidencji.

Warto przypomnieć, iż od 1. stycznia 2008 roku obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności, znana pod nazwą PKD 2007. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie PKD (Dz. U. z 2007 r. nr 251, poz. 1885) wszyscy przedsiębiorcy zobowiązani są do przeklasyfikowania kodów PKD 2004 na PKD 2007, co może wiązać się nie tylko z samą zmianą symboli danej działalności, ale także ze zmianą umów, w których została zapisana stara klasyfikacja PKD. Teoretycznie na zmianę kodów PKD przedsiębiorcy mają czas do końca 2009 roku.  

 

Co zrobić, aby uzupełnić wpis w rejestrze lub ewidencji o wykonywaną działalność gospodarczą nie wykazaną wcześniej w powyższej dokumentacji?

Jeśli chodzi o osoby prawne i jednostki nieposiadające osobowości prawnej należy przede wszystkim zmienić umowę Spółki. Następnie należy złożyć wniosek o zmianę wpisu w rejestrze przedsiębiorców, przekazując KRS-Z3 z załącznikiem KRS-ZM do Krajowego Rejestru Sądowego. Do dokumentacji, zgodnie z art. 19b ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym trzeba również dołączyć wniosek RG-1 wraz z załącznikiem RG-RD oraz formularz wniosku NIP-2 w celu wykazania nowego przedmiotu wykonywanej działalności. Sąd zobowiązany jest przesłać załączone formularze nie później niż w terminie 3 dni roboczych do właściwych urzędów.   

Jeśli chodzi o osoby fizyczne należy złożyć wniosek o aktualizację danych w ewidencji na formularzu EDG-1 i złożyć go w odpowiednim urzędzie miejskim lub w urzędzie gminy, które zobligowane są do poinformowania o dokonanej zmianie odpowiednie urzędy.

 


DATA PUBLIKACJI: 2009-06-01 Podatki Posostałe aktualności
Drukuj | Wyszukaj | A A A
franczyza
prawo
franczyza
prawo
franczyza
prawo
podatki
franczyza
prawo
podatki
franczyza
Inwestycje - Blue Tax
+ Na górę + Mapa witryny + Napisz do nas
Wszystkie prawa zastrzeżone Blue Tax Group S.A.
Budujemy Grupę - Blue Tax
powered by multiCMS :: USŁUGI PRAWNE : DORADZTWO PODATKOWE : ARTYKUŁY : FINANSE :: projekt i wykonanie BerMar multimedia